O‘zbekiston Respublikasi harbiy aviatiya institutida harbiy xizmatchilarning ijtimoiy himoyasini ta’minlash, oilalarda ma’naviy-ruhiy holatni mustahkamlash maqsadida ularning farzandlariga oliy ta’lim muassasalariga o‘qishga kirish uchun imtiyozli tavsiyanomalarni topshirish marosimi o‘tkazildi.
Ta’kidlash lozimki, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2018-yil 14-maydagi “O‘zbekiston Respublikasi Qurolli Kuchlari harbiylari va ularning oila a’zolarini ijtimoiy qo‘llab-quvvatlashga oid qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi  qarori talablariga muvofiq harbiy xizmatchilarning farzandlari oliy ta’lim muassasalariga o’qishga kirishlari uchun tavsiyanomalar berilishi amaliyoti yo’lga qo’yilgan.
Institutda o‘tkazilgan mazkur marosimda ham shunday imkoniyatga ega bo‘lgan 8 nafar yigit-qizlarga besh foizli kvota tavsiyanomalari tantanali ravishda topshirildi.

В целях обеспечения социальной защиты военнослужащих и укрепления морального и духовного состояния семей в Военно-авиационном институте Республики Узбекистан прошла церемония вручения рекомендательных писем их детям для поступления в высшие учебные заведения.
Следует отметить, что указ Президента Республики Узбекистан от 14 мая 2018 года «О дополнительных мерах по социальной поддержке военнослужащих Вооруженных Сил Республики Узбекистан и членов их семей» в соответствии с требованиями Постановлением налажена осуществления выдачи рекомендательных писем детям военнослужащих для поступления в высшие учебные заведения.
На этой церемонии, состоявшейся в институте, 8 юношам и девушкам, имевшим такую возможность, были торжественно вручены рекомендательные письма по пятипроцентной квоте.