2021 йил 15 февралда ЎРОҲАБЮда АТ кафедраси профессор-ўқитувчиларининг ташаббуси билан “MELON ANIMATION” компанияси-нинг вакиллари, техник-дастурий таъминоти ва дастурчилари билан учрашув бўлиб ўтди. Ушбу компания турли хил симулятор дастурлари, ўқув платформалари, web ва анимацион дастурларини яратиш билан шуғулланади.
Учрашув жараёнида иштирокчиларга компаниянинг дастурчиси Обиджонов Даврон Хисоат  ўғли  компаниянинг фаолияти ҳақида тақдимот қилди.
Тақдимот давомида у компаниянинг  хорижий давлатларнинг компаниялари билан ҳамкорликдаги  ютуқлари, яъни Россия Федерацияси, Украина, Беларусия Республикаси, Хитой, Эрон Ислом Республикаси ва бошқа давлатлар билан ҳамкорлиги тўғрисида маълумот бериб ўтди.
Обиджонов Даврон Хисоат  ўғли  компания томонидан 2020 йил давомида дастурий маҳсулотларни ишлаб чиқиш йўналишида 200 000
ва 500 0000 АҚШ доллари миқдорида 2 та йирик лойиҳа амалга оширилганлигни таъкидлаб ўтди. Лойиҳани тўлақонли ва сифатли амалга ошириш жараёнида компания томонидан 1-лойиҳада 20 нафар
ва 2- лойиҳада 280 нафар дастурчилар жумладан, хорижий дастурчилари жалб этилган.  Бундан ташқари жорий йилда Эрон Ислом Республикасининг   “MELON ANIMATION” компанияси билан икки томонлама ҳамкорлик асосида анимацион фильмни яратиш лойиҳаси амалга оширмоқда. Шартнома сўмма 120 000  АҚШ долларини ташкил қилади.
Шуни айтиш жоизки, ЎРОҲАБЮ нинг профессор-ўқитувчилар таркибида компаниянинг имкониятларига тегишли тақдимотга алоқадор бўлган  катта қизиқиш ва алоҳида саволлар ўйғотди. Обиджонов Даврон Хисоат  ўғли қизиқарли саволларга юқори даражадаги истак ва тартиб билан жавоб берди. Тақдимот тугагандан сўнг, ЎРОҲАБЮ маданият марказининг залида компания мутахассиси лойиҳа менежери Очилбеков Фозилбек Файзулло ўғли ва Робототехника ишланмалар бўлими бошлиғи ўринбосари Бердиев Асадбеклар томонидан алоҳида ишланмалар ва симулятор дастурларининг  эксперементал намуналарини ва  масофавий бошқариладиган робот машиналарни тақдимот қилишди.
Тақдимот тугагандан сўнг, билим юрти раҳбари полконик Хамраев Абдулла Адхамович, ўқув ишлари бўйича ўринбосари Мамажонов Лочинбек Юсупович, кафедра бошлиқлари ҳамда компания бош директор Обиджонов Ёрқин, бош менежер  Абдирова Айсенем ва бошқа вакиллари билан брифинг залида брифинг ташкил этилди.
Брифинг давомида ЎРОҲАБЮнинг ҳарбий хизматчилари брифинг иштирокчиларига билим юртида доимий равишда ўқув жараёни ва билим юртининг ўзгарувчан таркибини ҳамда маданий бўш вақтини ташкил қилиш учун талаб қилинадиган дастурий ва дастурий таъминот маҳсулотларини ишлаб чиқиш бўйича лойиҳаларини тақдим этдилар.
Брифинг давомида Ахборот технологиялари кафедраси бошлиғи, подполковник Джураев Руслан Закирович автоматлаштирилган кутубхона ахборот тизимини ривожлантириш лойиҳасини тақдим этди.
Ушбу тизим фойдаланувчилардан автоном режимида кутубхона фондидан китобларни олиш / қабул қилиш, китоб фондини масофадан туриб тезкор рўйхатга олиш, кутубхоналарга ташриф буюрувчиларнинг статистикаси, шу жумладан унинг алоҳида сегментлари (йўналишлари
ва жанрлари бўйича), кутубхона биносидан китоб фондининг китобларини йўқолишининг олдини олишга имкон беради. Тизимнинг ушбу имкониятлари субъектив ёндашув ва юзага келиши мумкин бўлган хатоларни таъминлаш билан бирга кутубхона ходимининг жараёнда иштирокини сезиларли даражада камайтиради.
Бундан ташқари, ҳаво ҳаракатини бошқариш ва ҳаво навигацияси кафедраси бошлиғи, полковник Шевелев Антон Анатолевич компютер тренажёр мажмуасининг ишланмаси бўйича лойиҳасини тақдим этди.
Ушбу тренажёри мажмуаси ўз ичига учта асосий модулни бирлаштиради(парвозларни бошқариш гуруҳи модули, учиш аппаратларининг экипажи модули ва маълумотларни сақлаш модули – маълумотлар сервери).
Тренажёр мажмуаси мутахассисларни мажмуавий ва учиш аппаратларининг экипажини бошқариш бўйича тайёрлаш имконини беради.
“MELON ANIMASION” компанияси раҳбарияти ва мутахассислари юқоридаги лойиҳаларни биргаликда амалга оширишга катта қизиқиш билдиришди.
Учрашув натижаларига кўра ЎРАҲАБЮ мутахассислар томонидан тақдим этилган лойиҳаларни синчковлик билан ўрганиш мақсадга мувофиқлиги кейинчалик лойиҳаларни амалга ошириш ва ривожлантириш учун давлат грантини тақдим этиш бўйича Ўзбекистон Республикаси Инновацион ривожланиш вазирлигига йўлланма билан танловда иштирок этиш тўғрисида қарор қабул қилинди.

15 февраля 2021 года в Высшем военном авиационном училище Республики Узбекистан (ВВАУ РУ) по инициативе профессорско-преподавательского состава кафедры информационных технологий состоялась встреча с представителями компании “MELON ANIMATION”, занимающиеся разработкой программных и аппаратно-программных продуктов, в том числе различного рода программ-симуляторов, образовательных платформ, web- и анимационных приложений.
В процессе встречи разработчик-программист компании Даврон Хисоат уғли Обиджонов провел презентацию, раскрывающую направления деятельности компании.
В ходе презентации он поделился информацией о достижениях компании в сотрудничестве с компаниями из ближнего и дальнего зарубежья, в том числе с Российской Федерации, Украиной, Республикой Беларусь, Китаем, Исламской Республикой Иран и другие.
В качестве примера Даврон Хисоат уғли Обиджонов отметил, что компанией в 2020 году реализованы два крупных проекта по разработке программных продуктов на сумму 200 000 и 500 0000 долларов США каждый. Отмечается, что для полноценного и качественного исполнения своих обязательств со стороны компании в проектах было задействовано 20 и 280 разработчиков соответственно, в том числе из-за рубежа. Кроме того, в текущем году на основании двухстороннего договора с компанией из Исламской Республики Иран сотрудниками компании “MELON ANIMATION” осуществляется проект по созданию анимационного фильма. Сумма договора составляет 120 000 долларов США.
Необходимо отметить, что у профессорско-преподавательского состава ВВАУ РУ презентация вызвала огромный интерес и отдельные вопросы, касающиеся возможностей компании. Выступающий Даврон Хисоат уғли Обиджонов с большим желанием и конструктивно ответил на интересующие вопросы. По окончанию презентации в фойе Центра культуры ВВАУ РУ специалистами компании проект-менеджером Фозилбеком Файзулло уғли Очилбековым и заместителем начальника отдела разработок в области робототехники Асадбеком Бердиевым проведена демонстрация отдельных разработок и опытных образцов – программ-симуляторов и дистанционно управляемых роботов-машин.
В завершении встречи между руководством училища, в лице начальника полковника Абдуллы Адхамовича Хамраева, заместителя начальника училища по учебной работе полковника Лочинбека Юсуповича Мамажанова, с привлечением начальников учебных кафедр училища и представителями компании в лице Генерального директора Ёркина Обиджонова, главного менеджера Айсенем Абдировой и других представителей компании проведен содержательный брифинг.
В ходе брифинга отдельные военнослужащие ВВАУ РУ презентовали присутствующим проекты по разработке программных и программно-аппаратных продуктов, востребованных для организации учебно-воспитательного процесса и культурного досуга постоянного и переменного состава училища.
Так в ходе брифинга начальник кафедры информационных технологий подполковник Руслан Закирович Джураев презентовал проект по разработке автоматизированной библиотечной информационной системы.
Данная система позволит в автономном режиме производить выдачу/приём книжного фонда библиотеки пользователям, производить быструю дистанционную инвентаризацию книжного фонда, вести мониторинг и статистику посещаемости библиотеки, в том числе её отдельных сегментов (по направлениям и жанрам), предотвращать кражу книжного фонда из помещения библиотеки. Данные возможности системы существенно минимизируют участие в процессе сотрудника библиотеки, исключая при этом субъективный подход и возможные ошибки с его стороны.
Кроме того, начальник кафедры управления воздушным движением и воздушной навигации полковник Антон Анатольевич Шевелев презентовал проект по разработке компьютерного тренажерного комплекса. Данный тренажерный комплекс объединяет в себе три основных модуля (модуль группы руководства полетами, модуль экипажей летательных аппаратов и модуль хранения информации – сервер-данных).
Тренажерный комплекс позволит осуществлять комплексную тренировку и подготовку специалистов по управлению экипажами летательных аппаратов.
Руководство и специалисты компании “MELON ANIMASION” выразили большую заинтересованность в совместной реализации вышеуказанных проектов. По результатам встречи принято решение о целесообразности тщательной проработки презентованных проектов специалистами ВВАУ РУ с последующим направлением в Министерство инновационного развития Республики Узбекистан для участия в конкурсе на предоставление государственного гранта на разработку с последующим внедрением.