Mudofaa vazirligi tarbiyaviy va mafkuraviy ishlar bosh boshqarmasi ijtimoiy-psixologik tadqiqotlar bo‘lim masul xodimi O‘zbekiston Respublikasi harbiy xavfsizlik va mudofaa universitetining harbiy aviatsiya institutida mudofaa vazirining 2025-yil 11-fevraldagi 140-sonli buyruq asosida gorizantal va “ustoz-shogird” an’anasiga bag‘ishlangan seminar-trening bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda buyruq talablariga ko‘ra olib boriladigan ishlarning mazmun moxiyati, qo‘llaniladigan tarbiyaviy-psixologik usullar, qo‘shinlardagi holatlar va ilg‘or tajriba almashgan holda savol-javob boy “master-klas” shaklida bo‘lib o‘tdi.
Shu bilan birga institutda 140-sonli buyruq ijrosi bo‘yicha “ustoz-shogird” asosidagi amalga oshirilgan ishlar bilan tanishdi va ustozlarning faoliyatini rivojlantirish va rag‘batlantirish bo‘yicha tavsiyalar berdi.

Сотрудник отдела социально-психологических исследований Главного управления воспитательной и идеологической работы Министерства обороны провел семинар-тренинг в Военно-авиационном институте Университета военной безопасности и обороны Республики Узбекистан, посвященный горизонтальной и традиции «наставник-ученик» на основании приказа Министра обороны No 140 от 11 февраля 2025 года.
Мероприятие прошло в формате насыщенного «мастер-класса» с обменом вопросами и ответами о сути работ, проводимых в соответствии с требованиями приказа, применяемых воспитательно-психологических методах, ситуациях в войсках и передовом опыте.
Кроме того, он ознакомился с работой, проведенной в институте на основе принципа «наставник-ученик» по исполнению Приказа No 140, и дал рекомендации по развитию и стимулированию деятельности наставников.