21-oktyabr — O‘zbek tiliga davlat tili maqomi berilganligining 36 yilligi munosabati bilan Paxtakor tumanida joylashgan harbiy qism shaxsiy tarkibi bilan “Tilni asra, millatni asra, kelajagimizni asra” mavzusida ma’naviy-ma’rifiy uchrashuv o‘tkazildi.
Tadbirda O‘zbekiston yozuvchilar uyushmasi Jizzax viloyati bo‘limi, Mudofaa vazirligi huzuridagi jamoatchilik kengashi aʼzolari va viloyat madaniyat boshqarmasi xodimlari ishtirok etdi.
Uchrashuvda so‘z olganlar til millatning ruhi, tarixiy xotirasi va tafakkur ko‘zgusi ekanini, uni asrash esa har bir inson, ayniqsa yosh avlodning muqaddas burchi ekanini ta’kidlashdi. O‘zbek tilining bugungi kundagi maqomi, uning xalqaro miqyosdagi nufuzi va kelajak avlodlar uchun qadr-qimmati haqida fikrlar bildirildi

21 октября — в связи с 36-й годовщиной придания узбекскому языку статуса государственного, состоялась духовно-просветительская встреча с личным составом воинской части, дислоцированной в Пахтакорском районе, на тему «Береги язык, береги нацию, береги наше будущее.»
В мероприятии приняли участие члены Джизакского областного отделения Союза писателей Узбекистана, Общественного совета при Министерстве обороны и сотрудники областного управления культуры.
Выступившие на встрече подчеркнули, что язык — это дух нации, зеркало исторической памяти и мышления, а его сохранение — священный долг каждого человека, особенно молодого поколения. Были высказаны мнения о нынешнем статусе узбекского языка, его международном авторитете и ценности для будущих поколений.