Mamlakatimizda yoshlarni harbiy-vatanparvarlik, milliy va umuminsoniy qadriyatlarga hurmat, yuksak ma’naviy-axloqiy fazilatlar ruhida tarbiyalash, ularning barcha yo‘nalishlarda bilim va ko‘nikmalarini oshirish maqsadida O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2024-yilning 15-noyabrda “O‘quvchi-yoshlarni chaqiruvga qadar boshlang‘ich tayyorlash tizimini yangicha bosqichga olib chiqish chora-tadbirlari to‘g‘risida” gi 393-sonli qarori qabul qilingan.
Ushbu qaror doirasida ayni kunlarda maktablardagi Chaqiriqqa qadar boshlang‘ich tayyorgarlik (ChQBT) fani o‘qituvchilarini saralash va munsib nomzodlar bilan lavzoimlarni butlash ishlari boshlab yuborildi. Mazkur tadbirlar asnosida Qarshi shahrida joylashgan umumta’lim maktablari va “Jasorat maktablari” ni sifatli kadrlar bilan butlash maqsadida O‘zbekiston respublikasi harbiy aviatsiya institutida Qarshi shahar mudofaa ishlar bo‘limi bilan hamkorlikda saralash tadbirlari amalga oshirildi.

В нашей стране в целях воспитания молодежи в духе военно-патриотизма, уважения к национальным и общечеловеческим ценностям, высоких духовно-нравственных качеств, повышения их знаний и навыков по всем направлениям 15 ноября 2024 года было принято постановление Президента Республики Узбекистан No 393 «О мерах по поднятию на новый уровень системы начальной допризывной подготовки учащейся молодежи.»
В рамках данного постановления в настоящее время начата работа по отбору учителей предмета «Начальная допризывная подготовка» в школах и укомплектованию должностей соответствующими кандидатами. В ходе этих мероприятий в целях укомплектования качественными кадрами общеобразовательных школ и «Школ мужества,» расположенных в городе Карши, В Институте военной авиации Республики Узбекистан совместно с отделом по делам обороны города Карши были проведены отборочные мероприятия.