Ta’lim muassasalari o‘rtasidagi aloqani yanada mustahkamlash, jismonan chiniqqan, ma’nan yetuk yoshlarni harbiy oliy ta’lim muassasalariga kengroq jalb qilish maqsadida Qarshi shahrida joylashgan Harbiy aviatsiya institutida “Ochiq eshiklar kuni” tadbiri o‘tkazildi.
Tadbir davomida so‘z olganlar yoshlarni harbiy-vatanparvarlik ruhida tarbiyalash, milliy armiyamiz saflari va yurtimiz sarhadlarini mard, jasur o‘g‘lonlar bilan ta’minlash, ayniqsa, yuksak bilimga ega harbiy uchuvchi va muhandislarimiz safini kengaytirish institutning asosiy ko‘zlagan maqsadi ekanligini alohida ta’kidladi.
Davra suhbati tarzida tashkil etilgan uchrashuv davomida yoshlarning harbiy xizmat, harbiy ilm-fan hamda institutda o‘qish shart-sharoitlari bilan bog‘liq savollariga atroflicha javob berildi.
Ekskursiya davomida oʻquvchi yoshlar bilim yurti faoliyati, kursantlarning o‘quv-tarbiya va kundalik turmush-tarzi, bilim olishi uchun yaratib berilgan imkoniyatlar bilan yaqindan tanishtirildi. Ayniqsa, tadbirda zamonaviy o‘quv simuliyatsion kompyuter sinflari va trenajor xonalarida o‘rnatilgan o‘quv modellari, harbiy bilim yurti bazasida tashkil etilgan “Aviamodelchilar” to‘garagi yosh tashrifchilarning harbiylikka bo‘lgan qiziqishini yanada oshirdi.
Shunindek, yoshlar jangovar texnikalar hamda oʻqotar qurollar trenajyor komplekslarida boʻlib, amaliy mashgʻulotlarda oʻzlarini sinab koʻrishdi. Jarayonda mutaxassislar ham bevosita ishtirok etib, harbiy texnikalarni boshqarish boʻyicha maktab oʻquvchilariga tegishli maʼlumotlar berishdi.

С целью дальнейшего укрепления связей между учебными заведениями и привлечения физически здоровых и духовно зрелой молодежи в высшие военные учебные заведения, было проведено мероприятие «День открытых дверей» в Институте военной авиации расположенном в городе Карши.
Выступавшие в ходе мероприятия особо подчеркнули, что основной целью института является воспитание молодежи в военно-патриотическом духе, обеспечение рядов национальной армии и границ нашей страны, смелыми и мужественными сыновьями, а также расширение рядов высококвалифицированных военных летчиков и инженеров.
В ходе встречи, организованной в форме «круглого стола,» были даны подробные ответы на вопросы молодежи, связанные с военной службой, военной наукой и условиями обучения в институте.
В ходе экскурсии учащиеся были подробно ознакомлены с деятельностью учебного заведения, учебно-воспитательным и повседневной жизнью курсантов, а также с возможностями, созданными для получения знаний. Учебные модели, установленные в современных учебных симуляционных компьютерных классах и тренажерных кабинетах, а также кружок «Авиамоделисты,» организованный на базе института военной авиации, еще больше повысили интерес молодых посетителей к военной службе.
Молодёжь посетив боевую технику и стрелковое оружие в тренажерных комплексах, проверили себя на практических занятиях. Специалисты также приняли непосредственное участие в процессе и предоставили учащимся соответствующую информацию по управлению военной техникой.