O‘zbekiston Respublikasi Harbiy aviatiya institutida bitiruvchi bosqich kursantlari bilan Gumanitar fanlardan yakuniy davlat attestatsiyasi o‘tkazildi.
Majoziy ma’noda aytganda: “G‘alvir suvdan ko‘tarildi”, ya’ni kursantlar o‘qishi davomida davlat va jamiyat qurilishi, jamoat tartibi va xavfsizligi, tarbiyaviy va mafkuraviy ishlar uslubiyoti, axloqiy-ruhiy tayyorgarlikdan egallagan barcha bilimlarini namoyon etishdi.
Qo‘shinlarga ofitserlik harbiy unvonlarida komandirlik va boshliqlik lavozimlariga yuboriladigan bo‘lajak ofitserlarga liderlik sifatlarini shakllantiradigan, boshqaruv ko‘nikmasini oshiradigan, shaxsiy tarkib oldida teran va davomli nutq so‘zlay olish qobiliyatlariga sayqal beradigan fanlarni o‘zlashtirish ular uchun juda ham muhim sanaladi. Chunki, bugunning armiyasi keng dunyoqarashli, teran fikrli, zamonaviy ilm-fandan boxabar, madaniyatli harbiy kadrlarni talab qilmoqda.
Ishonamizki, Harbiy aviatsiya institutining mazkur bitiruvchilari o‘z sohasining yetuk mutaxassisi bo‘lish barobarida vatanparvarlik, jonkuyarlik, sadoqat va liderlik sifatlarini o‘zida shakllantirgan. Institutda yakuniy davlat attestatsiya imtihonlari davom etadi.

В Институте военной авиации Республики Узбекистан с курсантами выпускного курса проведена итоговая государственная аттестация по гуманитарным наукам.
Образно говоря: «Галвир сувдан кўтарилди,» то есть в ходе обучения курсанты продемонстрировали все полученные знания по государственному и общественному строительству, общественному порядку и безопасности, методике воспитательной и идеологической работы, морально-психологической подготовке.
Для будущих офицеров, направляемых на командные и начальствующие должности в воинских званиях, очень важно освоить дисциплины, которые формируют лидерские качества, повышают управленческие навыки, совершенствуют умение произносить глубокие и продолжительные речи перед личным составом. Потому что сегодняшняя армия требует военных кадров с широким кругозором, глубокими мыслями, осведомленных о современной науке и культуре.
Мы верим, что эти выпускники Военно-авиационного института являются высококвалифицированными специалистами в своей области и обладают такими качествами, как патриотизм, самоотверженность, преданность и лидерство.