Har yili yoz mavsumida yurtimiz bo‘ylab o‘tkaziladigan bolalar oromgohlari faoliyatining asosiy maqsadi — yoshlar salomatligini mustahkamlash, ularning ma’naviy dunyosini boyitish, ijtimoiy faolligini oshirish hamda Vatanga sadoqat ruhida tarbiyalashdan iboratdir. Shu maqsadda Harbiy aviatsiya instituti harbiy xizmatchilari, xususan, harbiy psixolog va harbiy orkestr ijodiy jamoasi Qashqadaryo viloyatining Shahrisabz tumanida joylashgan “Lochin” bolalar sog‘lomlashtirish oromgohida bo‘lishdi. Ularning tashrifi yoshlar qalbiga iliqlik, ruhan ko‘tarinkilik va yurtparvarlik tuyg‘ularini olib keldi.
Tadbirlar dasturi sport musobaqalari bilan boshlandi. Bolajonlar harbiy xususiyatga ega bo‘lgan turli sinovlarda o‘z kuch, chaqqonlik, epchillik va bardoshliliklarini namoyon etdilar. Ayniqsa, jamoaviy muvofiqlikni talab qiluvchi mashg‘ulotlar ular orasida do‘stlik, yelkadoshlik va bir maqsad sari intilish ruhini mustahkamladi. Har bir sport sharti nafaqat jismoniy tayyorgarlik, balki bolalarning muammolarga yechim topish, tezkor qaror qabul qilish va o‘z imkoniyatlarini anglash kabi muhim hayotiy ko‘nikmalarini rivojlantirishga xizmat qildi.
Tadbirning ikkinchi qismi harbiy-vatanparvarlik festivaliga bag‘ishlandi. Unda faxriy qorovul vzvodining tantanali yurishi, qo‘l jangi bo‘yicha ko‘rgazmali chiqishlar, harbiy orkestrning jonli ijrosi ishtirokchilarda unutilmas taassurot qoldirdi. Harbiy orkestr tomonidan ijro etilgan kuy va qo‘shiqlar, ayniqsa, bolalar qalbida olam-olam quvonch uyg‘otdi. “Vatan” so‘zini o‘zida mujassam etgan ohanglar ular qalbiga iftixor, g‘urur va yurtga sadoqat tuyg‘ularini singdirdi.
Darhaqiqat, “Lochin” oromgohida o‘tkazilgan ushbu tadbir nafaqat yoshlar uchun maroqli kun, balki ularning ongida hayotiy saboqlar, milliy qadriyatlarga hurmat va Vatanga muhabbat hissini uyg‘otgan muhim voqelik bo‘ldi.
Bu kabi tadbirlar yoshlarda ma’naviy yuksalish, ijtimoiy faollik, sog‘lom turmush tarzi va harbiy xizmatga bo‘lgan ijobiy munosabatni shakllantirishda muhim vosita bo‘lib xizmat qiladi.

Основной целью деятельности детских лагерей, проводимых ежегодно в летний сезон по всей стране, является укрепление здоровья молодежи, обогащение ее духовного мира, повышение социальной активности и воспитание в духе преданности Родине. В Институте военной авиации Республики Узбекистан в частности, военный психолог и творческий коллектив военного оркестра посетили детский оздоровительный лагерь «Лочин,» расположенный в Шахрисабзском районе Кашкадарьинской области. Их визит наполнил сердца молодежи теплом, духовным подъемом и чувствами патриотизма.
Программа мероприятий началась со спортивных соревнований. Дети продемонстрировали свою силу, ловкость, гибкость и выносливость в различных испытаниях военного характера. В частности, занятия, требующие командной совместимости, укрепили среди них дух дружбы, солидарности и стремления к общей цели. Каждое спортивное условие служило не только физической подготовке, но и развитию у детей таких жизненно важных навыков, как поиск решений проблем, быстрое принятие решений и осознание своих возможностей.
Вторая часть мероприятия была посвящена военно-патриотическому фестивалю. Торжественный марш взвода почетного караула, показательные выступления по рукопашному бою, живое выступление военного оркестра произвели незабываемое впечатление на участников. Музыка и песни, исполненные военным оркестром, вызвали огромную радость, особенно в сердцах детей. Мелодии, воплощающие слово «Родина,» вселяли в их сердца чувство гордости, чести и преданности Родине.
Действительно, мероприятие, проведенное в лагере «Лочин,» стало не только приятным днем для молодежи, но и важным событием, пробудившим в их сознании жизненные уроки, уважение к национальным ценностям и любовь к Родине.
Подобные мероприятия служат важным средством формирования у молодежи духовного роста, социальной активности, здорового образа жизни и позитивного отношения к военной службе.