Hech shubhasiz, xalqning oʻzligini namoyon etuvchi qadriyatlaridan biri uning milliy tilidir. Til millatning yashashi va ravnaq topishining kafolati, kerak boʻlsa asosiy sharti hisoblanadi. Zotan, bugungi tahlikali davrda har bir xalq, har qaysi mustaqil davlat oʻz milliy manfaatlarini taʼminlash maqsadida, avvalo, oʻz ona tilini asrab-avaylash va rivojlantirish masalasiga ustuvor ahamiyat qaratishi tabiiy.
Harbiy xavfsizlik va mudofaa universiteti Harbiy aviatsiya institutida “Til yashasa, millat yashaydi” shiori ostida ko’tarinki ruhda o’tkazilgan tadbir ham ayni shu masalalarga bagʻishlandi.
Tadbirda soʻzga chiqqanlar ona tilining jamiyatimizdagi ahamiyati uning oʻrni juda muhim ekanligi toʻgʻrisida oʻz fikrlarini bildirishdi.
Undan soʻng Qarshi shahrida joylashgan 23-maktab o’quvchilar tomonidan tayyorlangan turli chiqishlar mehmonlarga havola etilib tashrif buyurganlarga oʻzgacha kayfiyat ulashishdi.

Несомненно, одной из ценностей, отражающих самобытность народа, является его национальный язык. Язык служит гарантией и, более того, основным условием существования и процветания нации. В нынешнее неспокойное время естественно, что каждый народ, каждое независимое государство в целях обеспечения своих национальных интересов уделяет приоритетное внимание сохранению и развитию родного языка.
Именно этим вопросам было посвящено мероприятие, проведенное в приподнятом духе в Военно-авиационном институте Университета военной безопасности и обороны под девизом «Если жив язык, жива нация.»
Выступавшие на мероприятии высказали свое мнение о значении родного языка в нашем обществе, подчеркнув его важнейшую роль.
Затем различные выступления, подготовленные учащимися школы No 23 города Карши, были представлены гостям, подарив посетителям особое настроение.