O‘zbekiston Respublikasi Qurolli Kuchlari Oliy Bosh Qo‘mondoni — Shavkat Mirziyoyev tashabbuslari bilan mamlakatimizda umumiy o‘rta ta’lim tizimini yangi bosqichga olib chiqish, yosh avlodni zamonaviy kasb-hunarlarga o‘rgatish, ularning intellektual salohiyatini yuksaltirish borasida keng ko‘lamli islohotlar olib borilmoqda.
Jumladan, kamida ikki million nafar yoshlarning iqtidorini ro‘yobga chiqarish bo‘yicha belgilangan dolzarb vazifalarni izchil amalga oshirish maqsadida umumiy o‘rta ta’lim muassasalarida innovatsion va kasbiy yo‘nalishdagi to‘garaklar faoliyatini yo‘lga qo‘yish ishlari boshlab yuborildi.
Mazkur jarayon doirasida Harbiy xavfsizlik va mudofaa universiteti Harbiy aviatsiya instituti, Jizzax viloyati Maktabgacha va maktab ta’limi boshqarmasi bilan hamkorlik memorandumi imzolangan edi.
Ushbu hujjat doirasida viloyatdagi umumta’lim maktablari o’qituvchilari bilan amaliy mashgʻulotlar jadal ravishda olib borilmoqda.

По инициативе Верховного Главнокомандующего Вооруженными Силами Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в нашей стране проводятся широкомасштабные реформы по поднятию системы общего среднего образования на новый уровень, обучению молодого поколения современным профессиям, повышению их интеллектуального потенциала.
В частности, в целях последовательной реализации актуальных задач по реализации талантов не менее двух миллионов молодых людей в учреждениях общего среднего образования начата работа по организации деятельности инновационных и профессионально ориентированных кружков.
В рамках этого процесса был подписан меморандум о сотрудничестве с Военно-авиационным институтом Университета военной безопасности и обороны и Управлением дошкольного и школьного образования Джизакской области.
В рамках данного документа интенсивно проводятся практические занятия с учителями общеобразовательных школ области.